Pytania i odpowiedzi

promocja 11-19 września: jeden kurs = jednen wykrój = jedno posadzone drzew

 1. Kiedy mogę kupić wykrój lub kurs, żeby wziąć udział w akcji?
  Zaczynamy w środę, 11 września, kończymy w kolejny czwartek, 19 września. Potem przechodzę na urlop macierzyński – znikam przynajmniej do końca listopada. W tym czasie możliwość jakichkolwiek zakupów na stronie będzie wyłączona.

 2. Jakie fundacje zajmą się sadzeniem drzew?
  W Polsce będzie to fundacja Aeris Futuro, a w Indonezji – Trees4Trees.

 3. Czemu drzewa będą sadzone w dwóch różnych miejscach?
  W ramach zakupu wykroju będę przekazywać pieniądze na posadzenie jednego drzewa w Indonezji. W ramach zakupu kursu – pieniądze otrzyma fundacja z Polski. Są ku temu dwa powody.
  Po pierwsze, sadzenie drzew w Polsce jest dużo bardziej kosztowne – pozwala na to tylko dochód z kursu.
  Po drugie papier na wykroje jest ściągany z Chin. Dlatego rozsądnym wydaje się offsetowanie (czyli rekompensowanie emisji) w tamtej części świata.

 4. Jak sprawdzić, czy fundacje faktycznie przeznaczą pieniądze na drzewa?
  Fundacja z Polski zobowiązała się przesłać relację z akcji sadzenia, pod którą się podłączamy. Ta akcja odbędzie się tej jesieni w okolicach Skawiny pod Krakowem.
  Fundacja z Indonezji z kolei ma wysłać dokładne koordytany GPS miejsc, w których zostały posadzone drzewa.
  Jest tu na pewno pierwiastek zaufania – wybrałam te fundacje m. in. na podstawie ich wcześniejszych działań. Obie fundacje posadziły już ponad milion drzewek, więc liczę na to, że i tym razem nie zawiodą.

 5. Sadzenie to nie wszystko – żeby drzewko się przyjęło, potrzebna jest też opieka w kolejnych miesiącach. Jak sprawdzić, czy fundacje się tym zajmą?
  Fundacja z Indonezji szczyci się tym, że częścią programu jest szkolenie lokalnej ludności z dbania o świeżo posadzone drzewa. Fundacja z Polski z kolei często przeprowadza akcje nasadzeniowe w tym rejonie, więc wolontariusze bywają w okolicy.

 6. Jeszcze fajniej byłoby, gdybym mogła samodzielnie zasadzić moje drzewko. Czy to jest możliwe?
  W przypadku fundacji z Polski – jak najbardziej! Najlepiej zgłosić chęć udziału w akcji bezpośrednio do nich – tutaj jest zakładka wolontariat na ich stronie.